Na wstępie

Jesteś tutaj: Strona Główna  › O rasie  › Na wstępie

 

  ...czyli, co przyszły właściciel doga niemieckiego wiedzieć powinien.

 

 Każdy hodowca dbający o dobro swoich psów powinien zadawać dużo pytań przyszłym właścicielom swoich szczeniąt, ponieważ zakup psa, to odpowiedzialność ponoszona przez całe jego życie. Chcemy być pewni, że nasz szczeniak i jego przyszły właściciel pasują do siebie, aby szczęśliwie razem żyć. Każda rasa ma szczególne cechy (dobre i złe), dlatego chcemy odpowiedzialnie lokować każde szczenię w nowym domu.

Psy, niezależnie od tego, czy wystawowe, czy „na kanapę”, są stworzone do bezwarunkowej miłości.

Oto kilka kwestii i zagadnień, które każdy przyszły właściciel doga niemieckiego wiedzieć powinien, dla dobra swojego, naszego, a przede wszystkim przyszłego przyjaciela, dlatego też odpowiedz sobie na pytania:

- Dlaczego chcesz mieć właśnie doga niemieckiego, czy wiesz już coś o tej rasie, czy jest to dla ciebie zupełnie nowy temat?

Zawsze, przed podjęciem decyzji o zakupie psa, warto dokładnie poznać rasę, jaką jesteś zainteresowany, jej wszystkie dobre i złe strony.

- Czy miałeś już kiedyś psa, jakiej rasy?

Dogi nie należą do najprostszych w ułożeniu psów, biorąc pod uwagę ich rozmiary, zapanowanie nad nim wymaga pewnego doświadczenia i zdecydowania w postępowaniu.

- Czy jesteś świadomy kosztów związanych z utrzymaniem tak dużego psa, między innymi wydatków na odpowiednio zbilansowaną karmę, suplementy, opieką weterynaryjną oraz kosztów ewentualnego leczenia?

 Utrzymanie psa takich rozmiarów to wydatki kilkakrotnie przewyższające budżety przeznaczane na psy mniejszych ras, a wizyty w gabinetach weterynaryjnych, nawet na szczepienia lub odrobaczania, z uwagi na masę dorosłego psa to spory wydatek.

- Czego oczekujesz od tej rasy?

 Dogi niemieckie to psy stworzone do bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem, wierne i oddane, kochające go całym sercem, najlepiej czują się więc ze swoim pełnym stadem, czyli ludzką rodziną. Jeśli szukasz psa np. do stróżowania, który będzie całymi dniami sam w kojcu,  powinieneś poszukać psa innej rasy.

- Czy w ciągu dnia ktoś stale przebywa w domu, czy pies będzie spędzał wiele czasu sam?

Znudzony dog, to bardzo często totalna demolka jego otoczenia pod nieobecność właściciela.

- Co zrobisz z psem, jeśli wyjedziesz na wakacje?

Dog bardzo przeżywa każde rozstanie ze swoją rodziną, a biorąc pod uwagę, że jest to duży pies, często trudno znaleźć dla niego opiekę na czas Twojej nieobecności, nawet u rodziny. Zajmowanie się takim psem wymaga wiedzy na temat tej rasy i dużą nieodpowiedzialnością jest zostawianie psa pod opieką niedoświadczonych osób.

- Czy posiadasz dom czy mieszkanie?

To zagadnienie jest zasadniczą sprawą w podjęciu decyzji o posiadaniu doga. Raczej nie powinieneś myśleć o dogu mieszkając w małym mieszkaniu w bloku bez windy. Schodów powinny unikać zarówno szczenięta, jak i psy w starszym wieku, Tobie też będzie trudno nosić  kilkudziesięciokilogramowego psa po schodach, gdy zachoruje lub będzie stary.

- Czy masz dobrze ogrodzony teren?

Musisz pomyśleć o szczelnym, solidnym ogrodzeniu, z racji bezpieczeństwa Twojego psa, a przede wszystkim Twoich sąsiadów. Dogi, mimo że to bardzo często łagodne olbrzymy o gołębim sercu, samym swym wyglądem wzbudzają strach i niepokój, więc niekontrolowane ucieczki Twojego pupila, w najlepszym przypadku skończą się na wizycie policji lub straży miejskiej z mandatem.

- Czy będziesz miał możliwość zapewnić psu regularne spacery?

Dogi, jak każde psy, mają psie potrzeby, więc powinieneś mieć możliwość je zaspokajać: regularne spacery, spotkania z innymi psami, zabawa, czy szkolenie i praca z nim – tego będzie od Ciebie oczekiwał Twój przyjaciel.

 

Czy czytając te pytania i odpowiedzi, miałeś wiele wątpliwości, czy wahałeś się lub może byłeś rozczarowany? Jeśli tak, może warto więc jeszcze raz przeanalizować, czy Twoja decyzja o posiadaniu doga niemieckiego jest w pełni świadoma i przemyślana.

Jeśli natomiast jesteś pewien, że dog niemiecki, to jest właśnie ten, jedyny, wymarzony pies dla Ciebie, chcesz mu dać kochający dom, zapraszamy do nas!

 

Joanna i Krzysztof